Hírek, információk, érdekességek, képek és videók strandröplabda versenyekről és játékosokról. És minden más, ami strandröplabdával kapcsolatos...

2011/01/31

1996, Atlanta - férfiak

Miután 1992-ben, a Barcelona-i olimpia alatt sikeresen szerepelt mint bemutató sportág, 1996-ban már hivatalosan is helyet kapott az olimpiai játékok programjában a strandröplabda. 42 országból nagyjából 600 játékos vett részt a selejtező-sorozatban, ebből a legjobb 24 férfi és 18 női páros szerzett jogot a 26. nyári olimpiai játékokon való részvételre. Július 23. és 28. között összesen 107,000 néző tekintette meg a meccseket a 10,000 főt befogadni képes stadionban.

A férfiaknál természetesen a három amerikai és két brazil páros számított esélyesnek. A lebonyolítás 24-es, vigaszágas tábla szerint zajlott. (vigaszágas tábla: Egy csapat akkor esik ki a küzdelemből, amikor a második vereségét is elszenvedi. Az egyszer már vesztesek ágát nevezik vigaszágnak. A főágon és a vigaszágon győztes két-két páros kerül az elődöntőbe.)

A kiemelés:
1. Roberto Lopes/Franco Neto (Brazília)
2. Carl Henkel/Sinjin Smith (Amerikai Egyesült Államok)
3. Karch Kiraly/Kent Steffes (Amerikai Egyesült Államok)
4. Mike Dodd/Mike Whitmarsh (Amerikai Egyesült Államok)
5. Zé Marco de Melo/Emanuel Rego (Brazília)
6. Jan Kvalheim/Björn Maaseide (Norvégia)
7. Martin Conde/Eduardo Martínez (Argentína)
8. John Child/Mark Heese (Kanada)
9. Javier Bosma/Sixto Jimenez (Spanyolország)
10. Francisco Alvarez/Juan Rossell (Kuba)
11. Jörg Ahmann/Axel Hager (Németország)
12. Jean-Philippe Jodard/Christian Penigaud (Franciaország)
13. Julien Prosser/Lee Zahner (Ausztrália)
14. Andrea Ghiurghi/Nicola Grigolo (Olaszország)
15. Michel Everaert/Sander Mulder (Hollandia)
16. Marek Pakosta/Michal Palinek (Csehország)
17. Miguel Prieto/José Yuste (Spanyolország)
18. João Brenha/Miguel Maia (Portugália)
19. Glenn Hamilton/Reid Hamilton
20. Eddie Drakich/Mark Dunn (Kanada)
21. Avo Keel/Kaido Kreen (Észtország)
22. Shoji Setoyama/Kazuyuki Takao (Japán)
23. Tom Englen/Fredrik Petersson (Svédország)
24. Markoji Markoji/Muchammad Nurmufid (Indonézia)

A 24-es táblából adódóan az első körben az első nyolc kiemelt csapat nem játszott. Egy kivétellel az előrébb rangsorolt párosok nyertek. (Akkoriban - a terem röplabdához hasonlóan - még csak a saját nyitás után lehetett pontot szerezni. Ha a fogadó csapat nyerte a labdamenetet, akkor nem kapott pontot, csak a nyitás jogát szerezte meg.)

1.forduló:
Pakosta/Palinek (CZE, 16.kiemelt) - Prieto/Yuste (ESP, 17.kiemelt) 15-11 (27 perc)
Bosma/Jimenez (ESP, 9) - Markoji/Nurmufid (INA, 24) 15-7 (41')
Jodard/Penigaud (FRA, 12) - Keel/Kreen (EST, 21) 15-8 (48')
Prosser/Zahner (AUS, 13) - Drakich/Dunn (CAN, 20) 15-6 (35')
Ghiurghi/Grigolo (ITA, 14) - Hamilton/Hamilton (NZL, 19) 15-8 (39')
Ahmann/Hager (GER, 11) - Setoyama/Takao (JPN, 22) 15-8 (51')
Alvarez/Rossell (CUB, 10) - Englen/Petersson (SWE, 23) 15-3 (29')
Everaert/Mulder(NED, 15) - Brenha/Maia (POR, 18) 8-15 (51')

A második körben már bemutatkoztak a nagyágyuk is. Különösebb meglepetés nem történt, két érdekesebb eredmény volt. A norvég Kvalheim/Maaseide páros "hirtelen halálban" (17-16) kapott ki a németektől. A kanadai Child/Heese páros vereségénél inkább csak a különbség meglepő. A brazilok és az amerikaiak hibátlanul vették az akadályt.

2.forduló:
Lopes/Franco (BRA, 1) - Pakosta/Palinek (CZE, 16) 15-5 (34')
Child/Heese (CAN, 8) - Bosma/Jimenez (ESP, 9) 1-15 (31')
Zé Marco/Emanuel (BRA, 5) - Jodard/Penigaud (FRA, 12) 15-1 (27')
Dodd/Whitmarsh (USA, 4) - Prosser/Zahner (AUS, 13) 15-10 (49')
Kiraly/Steffes (USA, 3) - Ghiurghi/Grigolo (ITA, 14) 15-7 (36')
Kvalheim/Maaseide (NOR, 6) - Ahmann/Hager (GER, 11) 16-17 (67')
Conde/Martínez (ARG, 7) - Alvarez/Rossell (CUB, 10) 11-15 (41')
Henkel/Smith (USA, 2) - Brenha/Maia (POR, 18) 15-7 (36')

Következett a vigaszág első köre, ami után a vesztes párosok a továbbiakban már csak nézőként vehetnek részt az olimpián. Meglepetés itt sem történt.

Vigaszág, 1.forduló:
Prieto/Yuste (ESP, 17) - Brenha/Maia (POR, 18) 8-15 (49')
Conde/Martinez (ARG, 7) - Markoji/Nurmufid (IND, 24) 15-5 (35')
Kvalheim/Maaseide (NOR, 6) - Keel/Kreen (EST, 21) 15-2 (31')
Ghiurghi/Grigolo (ITA, 14) - Drakich/Dunn (CAN, 20) 15-8 (45')
Prosser/Zahner (AUS, 13) - Hamilton/Hamilton (NZL, 19) 15-8 (38')
Jodard/Penigaud (FRA, 12) - Setoyama/Takao (JPN, 22) 15-12 (47')
Child/Heese (CAN, 8) - Englen/Petersson (SWE, 23) 15-2 (28')
Everaert/Mulder (NED, 15) - Pakosta/Palinek (CZE, 16) 6-15 (35')

A főág harmadik fordulójában szoros és izgalmas csatákat láthatott közönség. Csak Kiraly és Steffes nyert viszonylag simán a német Ahmann/Hager páros ellen. Vereséget szenvedett mindkét brazil páros, ellenben mindhárom amerikai csapat győzedelmeskedett. Tulajdonképpen itt dőlt el, hogy még mindig az amerikai strandröplabda a legerősebb a világon.

3.forduló:
Lopes/Franco (BRA, 1) - Bosma/Jimenez (ESP, 9) 9-15 (71')
Dodd/Whitmarsh (USA, 4) - Zé Marco/Emanuel (BRA, 5) 15-9 (44')
Kiraly/Steffes (USA, 3) - Ahmann/Hager (GER, 11) 15-5 (32')
Henkel/Smith (USA, 2) - Alvarez/Rossell (CUB, 10) 15-13 (52')

A vigaszág második fordulójában portugál, norvég, ausztrál és kanadai győzelmek születtek.

Vigaszág, 2.forduló:
Conde/Martínez (ARG, 7) - Brenha/Maia (POR, 18) 5-15 (35')
Kvalheim/Maaseide (NOR, 6) - Ghiurghi/Grigolo (ITA, 14) 15-11 (43')
Jodard/Penigaud (FRA, 12) - Prosser/Zahner (AUS, 13) 13-15 (52')
Child/Heese (CAN, 8) - Pakosta/Palinek (CZE, 16) 15-9 (46')

Ezután következhetett volna a brazil párosok menetelése a vigaszágon. Ehelyett Emanuel-t és Zé Marco-t a lendületbe jött portugál Maia/Brenha páros búcsúztatta nagy csatában. Az előző két év világbajnokának összecsapásából a norvég Kvalheim/Maaseide páros került ki győztesen.

Vigaszág, 3.forduló:
Zé Marco/Emanuel (BRA, 5) - Brenha/Maia (POR, 18) 12-15 (54')
Lopes/Neto (BRA, 1) - Kvalheim/Maaseide (NOR, 6) 10-15 (51')
Alvarez/Rossell (CUB, 10) - Prosser/Zahner (AUS, 13) 15-6 (35')
Child/Heese (CAN, 8) - Ahmann/Hager (GER, 11) 15-7 (42')

A főág utolsó fordulójában már az elődöntőbe kerülésért játszottak. Dodd és Whitmarsh könnyedén, 15-6-ra jutott túl a spanyol Bosma/Jimenez pároson. A másik mérkőzés hatalmas csatát hozott a két hazai csapat között, s talán az olimpia legjobb meccse volt. A két méteres Carl Henkel sáncaival és a 39 éves Sinjin Smith ütéseivel előnyre tett szert csapatuk, 12-8-ra is vezettek. De Kiraly és Steffes az utolsó pillanatban visszahozta a meccset, és végül négy meccslabdát hárítva 17-15 arányban megnyerte a drámai küzdelmet.

4.forduló:
Dodd/Whitmarsh (USA, 4) - Bosma/Jimenez (ESP, 9) 15-6 (30')
Henkel/Smith (USA, 2) Kiraly/Steffes (USA, 3) 15-17 (54')

A vigaszágon a portugálok folytatták szenzációs menetelésüket, ezúttal a 1994-es világbajnok Kvalheim/Maaseide párost győzték le. John Child és Mark Heese első mérkőzésükön elszenvedett kiütéses vereségüket követően 4. győzelmüket szerezték.

Vigaszág, 4.forduló:
Kvalheim/Maaseide (NOR, 6) - Brenha/Maia (POR, 18) 3-15 (28')
Child/Heese (CAN, 8) - Alvarez/Rossell (CUB, 10) 15-4 (30')

A tisztán hazai dobogó lehetőségét João Brenha és a 180 centis Miguel Maia vette el az amerikaiaktól, miután egy 70 perces, drámai csatában legyőzte a legendás Sinjin Smith-t és Carl Henkel-t. Child és Heese visszavágott a Bosma/Jimenez párosnak, így ők is készülhettek az elődöntőre. Mindkét páros öt-öt győzelemmel menetelt végig a vigaszágon.
Sinjin Smith és João Brenha

Vigaszág, 5.forduló:
Henkel/Smith (USA, 2) - Brenha/Maia (POR, 18) 13-15 (70')
Child/Heese (CAN, 8) - Bosma/Jimenez (ESP, 9) 15-4 (32')

Következtek az elődöntők. Mike Dodd és Mike Whitmarsh eddigi legszorosabb meccsét vívta a fantasztikusan lendületbe jött portugál csapattal. A bő egy órás meccset 15-13 arányban nyerték. Kiraly és Steffes valamivel könnyebben jutott túl a kanadai pároson.
Mark Heese és Karch Kiraly

Elődöntők:
Dodd/Whitmarsh (USA, 4) - Brenha/Maia (POR, 18) 15-13 (65')
Kiraly/Steffes (USA, 3) - Child/Heese (CAN, 8) 15-11 (40')

A harmadik helyért már két nyert játszmára játszottak. A vigaszág hőseinek harcában Child és Heese a torna leghosszabb meccsén legyőzte Maia-t és Brenha-t.

3.helyért:
Child/Heese (CAN, 8) - Brenha/Maia (POR, 18) 12-5, 12-8 (77')

A döntőben a napfényt, zenét és a strandröplabdát élvező telt házas tömeg előtt Karch Kiraly és Kent Steffes szinte tökéletes játékkal legyőzte Dodd-ot és Whitmarsh-t. A strandröplabda nagykorú lett...